آخرین مقالات

فیوزینگ چیست و تعمیر فیوزینگ دستگاه کپی کانن ۲۲۰۴

آخرین مقالات

فیوزینگ چیست و تعمیر فیوزینگ دستگاه کپی کانن ۲۲۰۴

پرینترها دستگاهی هستند بسیار کاربردی که از قطعات و مجموعه‌های گوناگونی ساخته شده‌اند. در مقاله امروز قصد داریم به قطعه ای مهم از دستگاه پرینتر بپردازیم و موضوع فیوزینگ چیست و تعمیر فیوزینگ دستگاه کپی کانن 2204 را شرح بدهیم.

فیوزینگ یکی از قطعات با اهمیت دستگاه چاپگر است و نقش حیاتی در پروسه چاپ ایفا می‌‎نماید. فیوزینگ همان بخشی می‌باشد که در آن تونر ذوب و نیز فشرده می‌‎گردد و بعد با استفاده از گرما روی کاغذ قرار خواهد گرفت. عملیات فیوزینگ فرآیندی پیچیده و دقیق جهت فشردن تونر بر روی کاغذ می‌باشد. فشردن تونر توسط گرما به همراه دیگر قطعات مکانیکی و الکتریکی صورت می‌پذیرد. مراحل انتهایی پروسه چاپ مرتبط به ایجاد تصاویر مد نظر بر روی کاغذ را پوشش می‌‎دهند.

فیوزینگ عموما به شکل واحدی متحرک و قابل جایگزین است. این کار شامل قطعاتی می‌باشد که می‌بایست هر چند وقت یک بار تعویض گردند.

قطعات فیوزینگ

فیوزینگ یا فیوزر پرینتر از دو بخش اصلی تشکیل می‌شود:

رولر گرمایی

در مونتاژ فیوزر دو جفت غلتک وجود دارد. یکی از لوله توخالی ساخته شده است و دارای خصوصیات گرمایشی می‌باشد. غلتک دیگر دارای پشتی لاستیکی بوده و مسئول فشرده‌سازی و نیز بهتر چسباندن تونر روی کاغذ می‌باشد. هر دو غلتک با لایه‎ تفلونی (مثل پوشش داخلی ظروف نچسب) پوشیده شده‌اند. این پوشش از به هم چسبیدن تونر و کاغذ در زمان گذشتن از پرینتر ممانعت می‌‎کند.

لامپ تخلیه

لامپ تخلیه که به لامپ کوارتز هم شناخته شده است، منبع نور ماوراء بنفش است و به فرم لوله ای قوسی قرار دارد و فرآیند حرارت دادن را راحت‌تر و سریعتر می‌‎کنند. دلیل اینکه ورق کاغذ پس از بیرون آمدن از دستگاه چاپ گرم می‌باشد در واقع عبور آن از زیر فوزینگ می‌باشد.  فیوزینگ داخل دستگاه پرینتر یا دستگاه کپی قرار دارد و قابل تعویض است. فیوزینگ در سالیان گذشته از لامپ گرم کننده در‌هات رولر تفلونی و پرس رولر تشکیل می‌شدند، ولی هم اکنون به جای لامپ یک المنت گرم کننده و به جای‌هات رولر فیوزر فیلم در فیوزینگ تعبیه شده است که کارایی  آن را راحت تر و بهتر کردند ولی پرس رولر مانند همان مدل قدیم استمی‌باشد.

درام که سایز دقیق تونر مورد احتیاج هر تصویر را داخل خود دارد آن را روی کاغذ می‌پاشد و بعد از آن توسط فیوزینگ مورد حرارت قرار گرفته و پخته شده روی کاغذ حک می‌گردند و در نهایت کاغذ به وسیله غلطکی خروجی خارج می‌گردد.

زمانی که دستگاه کپی کاغذ را مچاله می‌کند چه کنم؟

زمانی که دستگاه کپی کاغذ را مچاله می‌کند چه کنم؟

اگر کاغذ شما از دستگاه کپی به شکل مچاله و چروک بیرون آمد، مشکل ممکن است از فرسودگی فیدر بوده باشد یا رول‌هایی که وظیفه‌شان هدایت کردن برگه به بیرون است، در جای خودش جابه جا یا از آن خارج شده باشند. دلیل دیگری که سبب پلیسه شدن کاغذ درون دستگاه کپی می‌گردند، می‌تواند ناشی از بودن رطوبت در بخش‌هایی از فیدر دستگاه و یا حتی حاصل از مشکلات فیوزینگ دستگاه کپی بوده باشد.

جهت تعمیر فیوزینگ دستگاه کپی کانن 2204 و رفع مشکلات مچاله و چروک شدن کاغذ داخل دستگاه کپی می‌توانید با دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان تراشه نگار اقدام به بررسی فیدر دستگاه و فیوزینگ آن نمایید و در نهایت در صورت نیاز به تعویض قطعه مربوطه را عوض کنید.

انواع فیوزینگ

در این قسمت از مقاله فیوزینگ چیست قصد داریم تا به هر یک از انواع فیوزینگ‌ها به شکل خلاصه بپردازیم. به طور کلی در پرینتر‌ها فیوزینگ به سه بخش تقسیم بندی می‌گردد که عبارت است از فیوز فیلم، چینی هیتر و ترمیستور

فیوز فیلم

دسته اول فیوزینگ، فیوز فیلم نامیده می‌شود که این یونیت فیوزینگ نواری استوانه ای می‌باشد و با لایه ای از تفلون پوشانده شده و نیز به این نکته دقت نمایید که وجود لایه تفلون در آن سبب می‌شود تا تونرهای ریخته شده به آن نچسبد و کیفیت کار افزایش یابد.

فیلم فیوزر چاپگر و چند کاره لیزری پلاستیکی نسوز و نیز ضد آب می‌باشد که هیتر در آن قرار دارد و هیتر گرما را به درون چینی و از چینی به فیلم فیوزر و بعد فیلم فیوزر به کاغذ انتقال می‌دهد.

چینی هیتر

نوع دیگر از انواع فیوزینگ، چینی هیتر است که تعریف اصلی این قطعه به این شکل است که چینی هیتر قطعه ای سرامیکی و مداری شامل یک المنت روی آن می‌باشد. این قسمت بسیار حساس به ضربه بوده و وظیفه منتقل کردن حرارت را بر عهده دارند .

چینی هیتر پرینتر و چندکاره لیزری همانطور که گفته شد روی هیتر است و تقریبا 1 سانتی متر در 25 سانتی متر و نسوز است. زمانی که داغ می‌شود و فیلم فیوزر را داغ می‌نماید، فیلم فیوزر تونر را به کاغذ با پرس می‌چسباند.

کارتریج پرینتر و نحوه تعمیر فیوزینگ

ترمیستور

وظیفه این قسمت از فیوزینگ کنترل دما است. روش کار ترمیستور به این شکل میباشد که با افزایش درجه حرارت از ۱۸۰ درجه سلسیوس، ولتاژی را به برد پاور ارسال می‌نماید. یعنی سبب قطع شدن ولتاژ هیتر می‌گردد. زمانی که حرارت به ۱۷۵ درجه رسید، ترمیستور مجددا فرمان وصل ولتاژ هیتر را برای برد پاور ارسال می‌کند. در نهایت، دمای هیتر دوباره زیاد می‌شود و این چرخه به طور مداوم ادامه می یابد تا وقتی که کار کاربر با دستگاه تمام گردد. توصیه می گردد بعد از پایان یافتن استفاده از دستگاه حتما باید دستگاه ود را خاموش نمایید. حتی در حالت Sleep نگذارید.

به غیر از این سه بخش اصلی، قسمت‌های مهم دیگری هم در فیوزینگ وجود دارد. به آنها نیز در ادامه اشاره می‌کنیم:

  • فنرهای نگه دارنده: در برخی چاپگرها مخصوصا برند hp دارای دو فنر می باشند که عموما به آسانی و با دست باز نمی گردد و وظیفه چسباندن دو قطعه فیوز را به هم دارد.
  • پرس پرینتر و چند کاره لیزری: همانطور که از نام پرس پیداست وظیفه پرس نمودن را بر عهده داشته و جنس آن از لایه نسوز و ضد آب است که با وارد کردن فشار به هیتر در هنگامی‌که داغ است، منجر به ریخته شدن تونر بر روی صفحه داغ و دائمی گردد.
  • هیتر پرینتر و چند کاره لیزری: هیتر وظیفه دارد که گرما ایجاد کند (البته به توسط چینی هیتر). گاهی این دما تا 360 می رسد. در نهایت کاغذ از مابین آن و پرس می گذرد.

تعویض فیوزینگ

غلتک‌های فیوزینگ نسبت به قسمت‎های دیگر راحت تر در معرض فرسودگی قرار خواهند گرفت. در نتیجه تعویض آنها به صورت مداوم لازم است. دو نوع حالت جهت خرید قطعات فیوزینگ موجود است:

  • تعویض فیوزینگ کامل
  • تعویض رول داخلی آن مثل رول پرس و رول فیلم

 

قطعه فیوزینگ کامل

قطعه فیوزینگ کامل همان گونه که از نامش پیداست، متشکل از همه قطعات فیوزینگ به صورت کامل می‌باشد. برخی قطعات فیوزینگ به صورت جدا فروخته می‌گردند. به همین منظور، کاربران می‌توانند فقط به خرید غلتک فشار (رول پرس) یا غلتک گرمایشی بسنده نمایند.

جهت تعمیر فیوزینگ دستگاه کپی کانن و سفارش فیوزینگ کامل مقرون به صرفه و با کیفیت و اصل می‌‎توانید به سایت تراشه نگار مراجعه نموده و از مشاوره رایگان خدمات در محل دستگاه کپی بهره‌مند شوید.

4 شرط نگهداری پرینتر جهت جلوگیری از خراب شدن فیوزینگ

4 شرط نگهداری پرینتر جهت جلوگیری از خراب شدن فیوزینگ

  • دستگاه را دور از گرد و غبار قرار بدهید. برای افزایش طول عمر فیوزینگ رعایت نظافت دستگاه را رعایت نمایید .
  • هر دفعه پس از استفاده از دستگاه آن را تمیز کرده و پیش از متصل شدن دستگاه به برق، حتما از محافظ استفاده نمایید .
  • در اتمام کار حتما باید دستگاه کپی را خاموش نمایید .
  • حفاظت از دستگاه جهت جلوگیری از آسیب دیدن فیزیکی آن موضوعی حتمی ‌می‌باشد.

دستگاه‌های پرینتر جز پرکاربردترین دستگاه‌ها در مدارس، ادارات، دانشگاه‌ها و… است. این دستگاه‌ها امروزه نقش مهم ‌در زندگی روزمره افراد ایفا می‌نمایند. ولی از آنجایی که دستگاه‌ کپی وسیله‌ای مصرفی محسوب می‌شوند، در طول بازه زمانی بلندمدت احتمال دارد که دچار مشکلاتی بشوند. چنانچه به دستگاه تان نیاز فوری دارید ولی خراب شده کافیست با شماره کارشناسان تراشه نگار در انتهای مقاله تماس بگیرید.

مشکلات فیوزینگ دستگاه کپی

تا به حال پس از خارج شدن کاغذ از دستگاه پرینتر به آن دست زده‌اید؟ این کار را انجام بدهید. حتما متوجه داغی کاغذ می‌شوید. قطعه فیوزینگ با داشتن‌هات رول و پرس رول سبب تصویب رنگ بر روی کاغذ می‌گردد. اگر این قطعه به خوبی کار نکرد، برگه خروجی تصاویر بدون ‌کیفیت و دارای خطوط را روی کاغذ چاپ خواهد کرد.

در صورتی که بر روی کاغذ خط‌های اضافی دیدید، بدانید که زمان تعویض یا تعمیر فیوزینگ دستگاه کپی کانن 2204 شما فرا رسیده‌است. با توجه به این که تعمیر این قطعه به تخصص و مهارت نیاز دارد پیشنهاد می‌کنیم این کار را با کمک کارشناس تعمیر پرینتر ماهر انجام دهید تا از آسیب به دستگاه تان جلوگیری شود.

در صورتی که نیاز به مشاوره جهت تعمیر فیوزینگ دستگاه کپی کانن 2204 و یا ریست تونر پرینتر ریکو را دارید با کارشناسان سایت https://tarasheneghar.com تماس حاصل فرمائید.

شماره‌های تماس فروشگاه جهت دریافت مشاوره:

021-88833652

021-88811990

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

تماس بگیرید