آخرین مقالات

چه نکاتی در پرینتر لیزری کار کرده باید رعایت کنم؟ و خرید پرینتر لیزری کارکرده خوب

آخرین مقالات

چه نکاتی در پرینتر لیزری کار کرده باید رعایت کنم؟ و خرید پرینتر لیزری کارکرده خوب

همیشه خرید هر چیزی به صورت نو بهتر است مخصوصا اگر جهت کاربردهای حرفه‌ای لازم داشته باشید. اما اگر دانشجو هستید و یا جز افرادی هستید که برای انجام کارهای ساده و روتین مثلا برای مصارف خانگی، به یک چاپگر نیز دارید، گزینه‌های دست دوم انتخاب بسیار خوب و کاملا مقرون به صرفه‌ای برای شما خواهد بود. بنابراین خرید یک پرینتر کارکرده برای برخی افراد که استفاده چندانی از آن ندارند بسیار کاربردی است و نیازشان با آن تا حد زیادی برطرف خواهد شد. فقط این نکته را به شما یادآور شویم که قبل از خرید کالای کارکرده حتما یک سری موارد را چک نمایید و با اطمینان کامل اقدام به خرید آن دستگاه کنید.

در مقاله زیر به شما خواهیم گفت که قبل از خرید چه نکاتی در پرینتر لیزری کار کرده باید رعایت کنید. با ما همراه باشید تا با ترفندها، مزایا و مشکلات خرید پرینتر کارکرده آشنا گردید.

تفاوت پرینتر لیزری کارکرده و نو در چیست؟

با پیشرفت تکنولوژی و بیشتر شدن درخواست و نیاز افراد جامعه، پرینترها نیز کاراتر شدند و تکامل یافتند. پرینترها انواع مختلفی دارند از جمله: پرینترهای جوهر افشان، پرینترهای لیزری تک کاره و یا چند کاره، پرینتر سوزنی، حرارتی، لیبل پرینتر و… که هر کدام از آن‌ها نیز مدل‌های متنوعی را دارند. شما با توجه به نیاز خود می‌توانید از یکی از آنها استفاده نمایید. برخی از این پرینترها هم کار پرینت انجام می‌دهند و هم کار‌های دیگری مثل: اسکن، کپی، دریافت و ارسال فکس. این پرینتر‌ها به پرینتر چندکاره یا چهارکاره شهرا دارند. مدل‌های کارکرده با کیفیت و قیمت مناسب این پرینتر‌ها در بازار موجود است و شما می‌توانید آنها را تهیه کنید.

اگر بخواهیم از اصلی‌ترین تفاوت پرینتر نو و دستگاهی که یک یا چند سال مورد استفاده قرار گرفته است بگوییم، باید به تعداد صفحاتی که می‌توانند در یک دقیقه چاپ کنند دقت کنیم. تفاوت بعدی برتری‌های تکنولوژی و امکانات جدیدتر دستگاه نو خواهد بود که تقریبا می‌توان گفت که کاربران معمولی متوجه آن نمی‌شوند و تفاوتی در کارکارد آن دو دستگاه نمی‌بینند.

در هنگام خرید پرینتر کارکرده دقت نمایید!

 

امروزه تعویض پرینترها سرعت گرفته و پرینترهای قبلی خیلی زود جای خود را به دستگاه‌های جدید می‌دهند. بنابراین می‌توان به راحتی پرینتر یک سال کارکرده را به قیمت خیلی کمتر تهیه نمود. فقط در نظر داشته باشید که بنا به سیاست کمپانی‌ها در جهت ممانعت از گسترش بازار دستگاه‌های دست دوم، به عنوان نمونه قیمت‌ کارتریج‌ مدل‌ قدیمی ‌را کمی ‌بالا ببرند تا خرید و استفاده از آنها پر هزینه گردد. یعنی انتخاب دستگاه‌ جدید برای افراد مقرون به صرفه‌تر باشد. بنابراین قبل از خرید یک پرینتر، بهتر است مدل مورد نظر را بر اساس نیازتان انتخاب کنید. بعد به جست ‌و جوی دستگاه کار کرده با در نظر داشتن مخارجش بپردازید.

 

تاریخچه پرینتر لیزری

تاریخچه پرینتر لیزری

وارد شدن پرینتر در صنعت چاپ به صد سال گذشته و همزمان با اختراع دستگاه فتوکپی یا همان زیراکس بر می‌گردد. در سال 1938 چستر کارلسون اولین دستگاه کپی اختراع کرد. کارلسون در آن زمان کارمند یک اداره بود. او به دلیل درد آرتروز، به فکر اختراع دستگاهی افتاد که با کمک آن بتواند خیلی سریع‌ تعداد زیادی کپی به دست آورد. دستگاهی که او اختراع نمود توانایی دریافت یک برگه و کپی کردن چندین نمونه از آن را داشت. در سال‌های بعد با اضافه کردن تکنولوژی لیزر چاپ را به صورت بسیار پیشرفته‌تر به جهان ارائه کردند. این دستگاه‌ها در ابتدا بسیار سنگین و دستی بودند.

پس از مدتی که از اختراع دستگاه کپی گذشت، مهندس گری استارت، با دریافت ایده از آن و اضافه نمودن قابلیت‌های جدید و نیز پرتو لیزر، دستگاه چاپگر لیزی را در سال ۱۹۷۷ اختراع نمود. کم کم و با پیشرفت بیشتر علم و تکنولوژی پرینترهای سوزنی و سپس جوهر افشان، لیزری، پرینترهای سه بعدی و… تولید و به بازار عرضه شدند.

انواع پرینتر لیزری دست دوم

پرینترهای دست دوم به دو دسته رنگی و سیاه و سفید تقسیم می‌گردند.

 1. عملکرد انواع پرینترهای کارکرده سیاه و سفید به این گونه است که کاغذ به وسیله سیستم تغذیه وارد دستگاه شده و سپس با کرونا و غلطک باردار می‌شود. سپس پودر رنگ بر رویش پاشیده شده و به کاغذ می‌چسبد. در نهایت با عبور کاغذ از بین غلطک‌ها و با دریافت گرما، پودر به مایع تبدیل می‌شود و بر روی کاغذ چاپ می‌گردد.
 2. پرینتر کارکرده لیزری رنگی، برای چاپ عکس و تصاویر گرافیکی مناسب هستند. در آنها برای کیفیت بیشتر چاپ و بهره بردن در کارهای گرافیکی حرفه‌ای از تونرهای CMYK به جای جوهر استفاده می‌شود. این پرینترها به دلیل بالا بودن کیفیتشان قیمت تقریبا زیادی دارند و اغلب در مصارف حرفه ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

نکات خرید پرینتر لیزری کارکرده خوب

نکات خرید پرینتر لیزری کارکرده خوب

حال سوال پیش می‌آید که پس از انتخاب مدل چطور از عملکرد پرینتر لیزری کارکرده مطمئن شویم و اصلا چطور و چه چیز آن را چک نماییم؟ شما باید ایرادات رایج هر پرینتری از قبیل: نشتی کارتریج، گیر کردن و یا جمع شدن کاغذ، چاپ کم‌رنگ نوشته در بعضی قسمت‌ها، سایه اندازی، نمایش خطای ۵۰.۴، پیدا نکردن درایور و… را بررسی کنید.

کارتریج سالم

پرینتر‌ها امروزه جزء وسایل پر کاربرد محسوب می‌شوند. همانطور که می‌دانید کارتریج‌ها مخزنی برای حفظ رنگ دستگاه چاپگر و دستگاه فتوکپی هستند و نقش پر رنگی در تصویرسازی و کیفیت چاپ تصویر دارند. به همین دلیل کارتریج، مهم ترین قطعه و مواد مصرفی پرینتر به عنوان یکی از پرکاربردی‌ترین دستگاه در جامعه ما است. پس در زمان خرید پرینتر لیزری کارکرده از سلامت کارتریج مطمئن شوید. همچنین دقت کنید که کارتریج تونر ریزی ندارد. مخزن تونر نیز باید شارژ باشد.

خوب است بدانید که کارتریج‌ها به دو دسته جوهر افشان و لیزری تقسیم می‌گردند:

 • کارتریج جوهر افشان در واقع مخزن رنگ دستگاه چاپگر است و از رنگ‌های زرد، قرمز، آبی و مشکی تشکیل می‌شود. برخی از پرینتر‌ها دارای 6 رنگ و یا 8 رنگ هستند.
 • کارتریج لیزری در مخزن تونر پرینتر است که با تونر شارژ می‌گردد.

 

موجود بودن درایور دستگاه مدنظر

حتما مطمئن گردید که درایور دستگاهی که قصد خرید آن را دارید توسط فروشنده در اختیار شما قرار داده می‌شود و یا در بازار موجود است. برای این که با تعویض ویندوز کامپیوتر و یا لپ تاپ، اگر درایور پرینتر را نداشته باشید، استفاده از دستگاه مقدور نیست و فقط با خرید یک پرینتر جدیدی مشکلتان حل خواهد شد! با توجه به اینکه همیشه پیدا کردن قطعات دستگاه‌های قدیمی‌در بازار دشوار است و دیگر تولید نمی‌شوند، حواستان به سالم بودن تمام قطعات پرینتر کارکرده مدنظرتان باشد. تا جای ممکن سعی نمایید پرینتری انتخاب کنید که در صورت نیاز به تعمیر و تعویض یک قطعه و یا قطعات به راحتی فراهم گردد.

سرعت استاندارد پرینتر

علاوه بر تمام این موارد باید در زمان بررسی دستگاه، به سرعت پرینتر نیز دقت کنید. در اصل به تعداد برگ‌هایی که یک پرینتر در دقیقه چاپ می‌کند سرعت پرینتر گویند. هر چه تعداد این برگ‌های چاپ شده بیشتر، سرعت پرینتر بالا است و گزینه مناسبی برای خرید می‌باشد.

این نکته با اهمیت را در خاطر داشته باشید که تصویر پرینت گرفته باید بدون کوچکترین کثیفی و تونر ریزی باشد و نیز نقطه‌های پرینت شده مشکی مطلق دیده شوند. دقت شود که دستگاه پرینتر کاغذ جمع نکند.

چند نکته جهت نگهداری دستگاه‎‌های پرینتر

چند نکته جهت نگهداری دستگاه‎‌های پرینتر

این روزها در بازار پرینترهای خاص و متفاوتی عرضه شده است که کارایی‌های متفاوت از هم دارند. ولی شرایط نگهداری از آنها خیلی متفاوت نیست. آنها بیشتر شبیه به هم هستند. به همین خاطر تصمیم گرفتیم نکات کلی و مهم برای نگهداری از پرینترهای لیزری را به شما عزیزان ارائه کنیم. با رعایت آن‌ها برای مدت طولانی و بدون نیاز به سرویس از پرینترتان بهره ببرید.

شما تنها با توجه به این نکات می‌توانید طول عمر دستگاه پرینتر خود را افزایش دهید:

 • جهت ممانعت از گیر کردن کاغذ در درون دستگاه، کاغذهای استاندارد برای پرینت گرفتن خریداری نمایید. از کاغذهای چسبناک و یا منگه دار استفاده نکنید.
 • کارتریج پرینتر را با فاصله زمانی کم تمیز کنید (پس از یک ماه استفاده)
 • بهترین فضا جهت حفظ و استفاده از پرینتر دور از پنجره، نور شدید آفتاب و نگذاشتن در معرض گرد و غبار است.
 • کارتریج جز قطعات حساس است و با کوچک ترین ضربه‌ای آسیب می‌بیند. بنابراین کارتریج را در زمان‌های خاص مانند: تمیز کردن داخل کارتریج، از دستگاه خارج نمایید.
 • اگرقصد استفاده از کاغذ گلاسه دارید، دقت نمایید که از کاغذ گلاسه مخصوص پرینتر لیزری استفاده کنید.
 • اگر برای مدت طولانی از پرینتر استفاده نمی‌کنید، آن را از برق جدا کنید.
 • حتی الامکان پریز برق پرینتر لیزری از پریز برق دستگاه‌های دیگر مثل کامپیوتر، مانیتور و … جدا باشد.
 • بهترین روش برای تمیز کردن داخل پرینتر استفاده از دستمال مرطوب آن هم در زمانی که دستگاه خارج از برق می‌باشد، است. هیچ گاه از جاروبرقی و یا دستگاه دمنده هوا استفاده نکنید. زیرا پودر موجود احتمالا لایه نازکی بر روی شیشه لیزر ایجاد خواهد کرد و پرینت‌های بعدی شما کدر می‌شود.

سخن پایانی

در آخر از شما می‌خواهیم که همیشه سعی کنید از سایت، مراکز و یا افرادی چاپگر دست دوم را تهیه نمایید که امکان تست حضوری را به شما بدهند. همچنین سعی شود تا پرینتر با مارک بهتر و معتبرتر را انتخاب نمایید. فروشندگان موظفند اطلاعات جامع در زمینه مدت کارکرد، موارد تعمیر شده دستگاه و قابلیت‌های آن را در اختیارتان قرار دهند. بعلاوه به دنبال پرینترهایی که دارای گارانتی هستند باشید، چون اغلب دستگاه‌های کارکرده گارانتی ندارند و این مورد یکی از عیوب اصلی خرید پرینتر دست دوم می‌باشد. یا گاهی برخی از پرینترها بعد از تعمیر برای فروش گذاشته می‌شوند و امکان خراب شدن مجددشان وجود دارد.

 

اگر قصد خرید پرینتر کارکرده یا همان دست دوم را دارید رعایت نکاتی که در این مقاله ذکر شد الزامیست، با در نظر گرفتن موارد فوق تصمیم گیری و تشخیص پرینتر مناسب و سالم برای شما راحت تر می‌گردد.در صورتی که نیاز به مشاوره جهت خرید پرینتر کارکرده با قیمت مناسب دارید با کارشناسان سایت https://tarasheneghar.com تماس حاصل فرمائید.

شماره‌های تماس فروشگاه جهت دریافت مشاوره:

021-88833652

021-88811990

ایمیل :

tarasheneghar@mihanmail.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

تماس بگیرید