آخرین مقالات

تفاوت پرینتر جوهر افشان و لیزری چیست و ارزان‌ترین آن‌هادر سال ۹۹

آخرین مقالات

تفاوت پرینتر جوهر افشان و لیزری چیست و ارزان‌ترین آن‌هادر سال ۹۹

همانطور که می‌دانید پرینتر به کاربران امکان تبدیل متن و تصویر دیجیتال به آنالوگ و نهایتا تصویر چاپ شده بر روی کاغذ را خواهد داد‌. پرینترها یکی از تجهیزات جانبی کامپیوتر و برخی اوقات هم مستقل از آن محسوب می‌شوند. چاپگرها امروزه به یکی از ملزومات مهم در اغلب شرکت‌ها و ادارات تبدیل شده‌اند. از دانش آموز گرفته تا دانشجو و مدیران شرکت‌ها همگی نیاز به پرینت مدارک و فایل‌هایشان دارند. با گذشت دوره‌های مختلف از این دستگاه برای کارهای روزانه نیز استفاده شد و خیلی از افراد از طریق آن به کسب درآمد رسیدند.

چاپگر‌ها دسته بندی‌های مختلفی دارند و بسته به این که در کدام گروه قرار خواهند گرفت، از کاربرد‌های متنوعی برخوردارند. مثلا در مدل‌های چندکاره علاوه بر پرینت، کپی، اسکن و فکس نیز قابل انجام است.با توجه به این قابلیت ها، سرعت و اندازه پرینتر و… قیمت دستگاه متغیر می‌باشد. شما چه نوع پرینتری را می‌پسندید؟ جوهرافشان یا لیزری؟ در ادامه مقاله از کاربرد چاپگرها و نیز مزایای هر کدام از مدل‌هایشان اشاره خواهیم نمود.

در مقاله امروز برآنیم که پرسش اغلب کاربران مبنی بر این که تفاوت پرینتر جوهر افشان و لیزری چیست؟ را پاسخگو باشیم. در ابتدای این مقاله کمی‌از انواع پرینترها برایتان میگوییم و سپس به مزایای هر یک و نحوه عملکردشان خواهیم پرداخت. در ادامه متن ضمن در رابطه با ارزان ترین پرینتر در سال ۹۹ آشنا خواهید شد.

با وجود این که از اختراع و تولید اولین پرینتر سال‌ها می‌گذرد ولی هنوز این دستگاه‌هابرای برخی از افراد ناشناخته است. اطلاعات این مقاله به شما کمک خواهد نمود تا با تفاوت پرینتر جوهر افشان و لیزری بیشتر آشنا شوید تا در هنگام خرید تصمیم درست‌تری را بگیرید.

دسته بندی چاپگرها

پرینتر‌ها یا همان چاپگرها انواع مختلفی دارند به دسته‌های زیر تقسیم می‌گردند:

  • پرینترهای جوهرافشان
  • پرینترهای لیزری
  • پرینترهای سه بعدی
  • پرینترهای چندکاره
  • چاپگرهای ماتریس سوزنی
  • پلاتر
  • چاپگرهای LED
  • پرینترهای حرارتی
  • و…

آیا می‌دانید پرینتر چگونه کار می‌کنند؟

آیا می‌دانید پرینتر چگونه کار می‌کنند؟

نحوه کار یک چاپگر بر طبق ساختارش تعیین می‌شود. پرینترهای متنوعی در بازار موجود است که از سوی کمپانی‌های مختلف عرضه گشته‌اند. جدا از کیفیت خروجی‌شان، عملکرد هر مدل از مدل دیگر کمی‌متفاوت است. به همین خاطر کاربران باید ابتدا نیاز و انتظارات خود را بدانند. سپس بر اساس آن پرینتر مدنظر را انتخاب و تهیه کنند.

با توجه به استقبال زیاد از دو مدل اول یعنی جوهرافشان و لیزری، قصد داریم برای آشنایی بیشتر با نحوه عملکرد این پرینتر‌‌ها و این که هر کدام چگونه کار می‌نماید توضیحات بیشتری ارائه نماییم، با ما همراه باشید:

پرینتر جوهر افشان

چاپگرهای جوهرافشان در دهه ۸۰ میلادی تولید وارد بازار گشتند، به دلیل قیمت خوب و مناسب، این پرینتر‌ها در بازار لوازم اداری طرفداران زیادی پیدا کردند. تولیدکنندگان پرینتر هم اکنون با ارائه پرینترهای پیشرفته و با کامل نمودن فناوری مدل‌های قبلی، تلاش در جلب رضایت مخاطبان‌شان دارند. به عنوان نمونه پرینترهای جوهرافشان با قابلیت اتصال به دوربین‌ دیجیتال، تحولی بزرگ و نیز جذاب را در زمینه چاپ تصاویر ایجاد کردند. بیشترین مصرف چاپگر‌های جوهرافشان، در راستای پرینت عکس‌، کاتالوگ، بروشور و… می‌باشد. زیرا اگر که در چنین چاپگرهایی از جوهر و کاغذ مخصوص چاپ تصاویر استفاده گردد، تصاویر چاپی با کیفیت خیلی بالا به شما تحویل داده خواهد شد.

در اینجا این نکته مهم قابل اشاره است که، چاپگر‌های جوهری، کارتریج‌ گران قیمتی داشته و ظرفیت این کارتریج‌ها خیلی کم و بدون قابلیت شارژ می‌باشند.

پرینتر لیزری

پرینتر لیزری

پرینتر لیزری در اوایل دهه 70 میلادی، با کامل کردن و اصلاح یک دستگاه‌ کپی اختراع شد. پرینترهای لیزری که امروزه به صورت گسترده در بازار عرضه می‌شوند، به وسیله کمپانی HP در سال ۱۹۸۴ معرفی گشتند. از پرینترهای لیزری با توجه به دارا بودن قابلیت و امکانات زیاد از قبیل داشتن حافظه و سینی برای قرار دادن تعداد زیاد کاغذ، می‌توان در جهت چاپ متون و تصاویر با کیفیت بالا و با سرعت مناسب استفاده کرد. امروز به دلیل کم شدن قیمت پرینترهای لیزری رنگی و نیز قابلیت انجام حجم عملیات بالا ، تمایل به استفاده از آن‌هاافزایش یافته است.

شاید به نظر برسد که یک چاپگر لیزری به نسبت چاپگر جوهرافشان، قیمت بالاتری دارد. ولی این شامل قیمت کارتریج نمی‌شود. به همین دلیل آن‌ها تا حدی ارزان می‌باشند. حتی یکی از دلایلی که پرینتر‌های لیزری در اغلب شرکت‌ها و ادارات استفاده می‌شود همین نکته است. پرینتر لیزری با کمک تونر، اسناد را چاپ می‌نماید. تونر پودری ریز و رنگی و حاوی پلی استر است و پس از بارور شدن، از راه درام روی کاغذ چاپ می‌گردد. هر چه این پودر تونر ریزتر، کیفیت چاپ هم بیشتری خواهد شد.

تفاوت پرینتر جوهر افشان و لیزری

جهت مقایسه و سپس خرید این دو نوع چاپگر ابتدا باید به یک سری نکات توجه نمایید که زیر این موارد را در اختیارتان قرار خواهیم داد:

هزینه‌های اولیه و ثانویه

تقریبا می‌توان گفت که هزینه اولیه این دو نوع دستگاه تقریبا برابر است. همانطور که می‌دانید در طول مدت استفاده از آنها، به لوازم جانبی مثل کارتریج و کاغذ نیاز پیدا می‌کنید. هزینه‌های مذکور با توجه به میزان استفاده شما از دستگاه متغیر است. اگر شما در چاپگرهای جوهرافشان فقط از چاپ سیاه و سفید استفاده نمایید هزینه ثانویه دستگاه خیلی پایین می‌شود. در غیر این صورت با استفاده از چاپ رنگی همزمان با چاپ سیاه و سفید هزینه‌های ثانویه بیشتر می‌گردند.

نکته: در مجموع، چاپگرهای لیزری سیاه و سفید به نسبت چاپگر جوهرافشان هزینه ثانویه کمتری دارد. بالعکس این موضوع، چاپگر لیزری رنگی و حرفه‌ای، هزینه ثانویه خیلی بیشتری در مقایسه با چاپگر جوهر افشان خواهند داشت .

سرعت چاپ

به تعداد صفحاتی را که دستگاه در دقیقه چاپ می‌نماید، سرعت چاپ گفته می‌شود. این قابلیت به نام ppm شناخته می‌گرد. ppm در دو پرینتر جوهرافشان و لیزری بسیار متفاوت بوده و در بین پرینترهایی که در بازار ایران و حتی جهان موجودند چاپگرهای لیزری دارای بهترین و بالاترین سرعت چاپ می‌باشند. طوری که سرعت چاپ برخی از آنها تعداد 20 صفحه در یک دقیقه می‌باشد.

به این نکته دقت نمایید که اگر استفاده شما از پرینتر زیاد است و سرعت چاپ هم برایتان مهم می‌باشد، چاپ سیاه و سفید در پرینتر‌های لیزری معمولی، تقریبا ۱۲ الی ۲۰ صفحه و در چاپگر‌های جوهرافشان تقریبا ۱۳ الی ۱۵ می‌باشد. این تعداد در چاپ رنگی نیز کمتر می‌شود.

کیفیت و وضوح چاپ

هر دو پرینتر جوهرافشان و لیزری در حالت نرمال و متن با فونت معمولی کیفیت تصویری برابر و خوبی دارند. ولی اگر خواهان چاپگری هستید که متنی با فونت ریز را بتواند با کیفیت بالا چاپ کند، پرینتر لیزری قطعا کیفیت بسیار بهتری دارد. در مجموع این نکته را فراموش نکنید که اگر شما یک فایل PDF را برای چاپ به دستگاه ارسال کنید که شامل رنگ‌های زیاد و یا عکس فراوان باشد، پروسه چاپ کند می‌گردد. حال اگر پرینتر از نوع جوهرافشان باشد، فرایند بسیار کندتر است. چون فرایند ترکیب شدن جوهر‌های کارتریج با هم، خیلی زمان بر می‌باشد.

ارزان‌ترین پرینتر در سال ۹۹

ارزان‌ترین پرینتر در سال ۹۹

قبل از معرفی چند پرینتر به شما عزیزان، این نکته را یادآور شویم که منظور از پرینتر ارزان، هیچگاه پرینتر بی کیفیت یا با کیفیت پایین نیست. بلکه پرینتری است که می‌تواند نیاز روزانه و مصرفی شما را برآورده کند و هزینه‌های جانبی کمی ‌داشته باشد. به عنوان مثال قیمت کارتریج بعضی از چاپگرهای جوهرافشان با خود دستگاه برابر هستند و شما بعد از چاپ تقریبا 150 الی 200 صفحه، می‌بایست جهت تهیه کارتریج، هزینه‌ای معادل با قیمت همان چاپگر کنید! بنابراین در زمان خرید یک چاپگر ارزان، قیمت شارژ کارتریج جوهرافشان و نیز مواد مصرفی آن دستگاه را در نظر داشته باشید. چون گاهی این موارد از قیمت اصلی و نهایی پرینتر مهم‌تر و حیاتی‌تر می‌باشد.

در این قسمت از مقاله می‌خواهیم شما را با لیستی ارزان‌ترین پرینتر در سال 99 آشنا کنیم:

نکاتی در رابطه با پرینتر ارزان قیمت

اصولا کاربران به خاطر حجم پایین چاپ و برای مصرف روزانه و عمومی ‌مثل کپی کردن اسناد و شناسنامه و… ترجیح می‌دهند که از یک پرینتر با قیمت خوب و ارزان استفاده کند. تولید کنندگان این صنعت نیز در این زمینه بیکار ننشستند و فعالیت قابل توجهی دارند. باتوجه به اینکه این بازار را کاملا می‌شناسند، تولید چاپگرهای ارزان قیمت ولی پر کاربرد را در اولویت خط تولیدشان گذاشته‌اند تا رضایت کاربران و مصرف کنندگان را فراهم نمایند .

 

بهترین کار قبل از خرید پرینتر، علاوه بر در نظر داشتن قیمت دستگاه، در نظر داشتن پارامترهای دیگر مانند نیاز اولیه، سرعت، کیفیت و هزینه‌های ثانویه دستگاه است. سعی کنید که تصمیم نهایی خود برای خرید را بر طبق توازن بین این چند پارامتر، اتخاذ نمایید.

امیدواریم از مطالعه این مقاله با موضوع تفاوت پرینتر جوهر افشان و لیزری چیست و ارزان ترین آن‌هادر سال 99 نهایت استفاده را برده باشید . مقاله امروز توسط کارشناسان مجرب تراشه نگار جمع‌آوری و آماده شده است. در صورت داشتن هر گونه سوال می‌توانید سوالت خود را از طریق ایمیل و یا شماره‌های زیر با ما در میان بگذارید. بخش پشتیبانی سایت https://tarasheneghar.com در اولین فرصت و با اولویت به پرسش شما پاسخ خواهند داد و با افتخار شما را در خرید دستگاهی متناسب با نیازتان راهنمایی خواهند کرد.

شماره‌های تماس فروشگاه جهت دریافت مشاوره:

021-88833652

021-88811990

ایمیل :

tarasheneghar@mihanmail.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

تماس بگیرید