آخرین مقالات

آموزش شارژ کارتریج کانن

آخرین مقالات

آموزش شارژ کارتریج کانن

امروزه برای چاپ اسناد و مدارک از دستگاهی به نام پرینتر‌ استفاده می‌شود. در بازار انواع مختلف پرینتر در مدل‌ها و قابلیت‌های مختلف وجود دارد. این دستگاه‌ها با توجه به قابلیتی که دارند، از مواد مصرفی متفاوتی بهره می‌برند. پرینتر برای چاپ رنگی و غیر رنگی به وسیله‌ای به نام کارتریج نیاز دارد. ابتدا قبل از هر چیز بهتر است با مقوله کارتریج آشنا شویم.

کارتریج چیست؟

کارتریج در یک کلمه منبع غذایی پرینترها است. اگر در دستگاه این قطعه مهم نباشد در حقیقت مهمترین عملکرد دستگاه که چاپ است، انجام نخواهد شد. این قطعه مهم منبع تامین رنگ در دستگاه پرینتر است که برای چاپ اسناد و عکس به آن نیاز دارد. جوهر یا تونر درون کارتریج است. کارتریج‌ها بر حسب کارکرد پرینتر‌ها به دو دسته جوهرافشان و لیزری طبقه بندی می‌شوند. در این مقاله موضوع بحث ما آموزش شارژ کارتریج کانن است. پس بهتر است ابتدا اطلاعات مختصری در مورد آن ارائه دهیم.

شارژ کارتریج چگونه است؟

تونر یا جوهر، خوارک اصلی هر پرینتر است. خوراک پرینترهای لیزری تونر است و در پرینترهای جوهر افشان، جوهر باعث چاپ محتوا و اسناد و مدارک می‌شود. کارتریج، مخزن دستگاه پرینتر برای نگهداری تونر یا جوهر است. جوهر داخل این مخزن به مرور و بر اساس میزان مصرف شما از دستگاه پرینتر، خالی خواهد شد. ولی قرار نیست هر بار که جوهر پرینتر تمام شد کارتریج دستگاه را عوض کنید و هزینه زیادی را صرف این کار کنید. امروزه برای کاهش هزینه‌ها، این کارتریج ها قابل شارژ هستند. این مخزن‌ها  توسط یک متخصص، پر شده و یا به اصطلاح شارژ می‌شوند.

شارژ کردن کاتریج بیشتر در مورد پرینترهای لیزری صورت می‌گیرد. برای پرینترهای جوهری به هیچ عنوان شارژ انجام نمی‌شود. دلایلی که شارژ کارتریج در پرینترهای جوهری توصیه نمی‌شود عبارتند از:

 • اول این که باعث صدمه زدن به دستگاه می‌شود. به خاطر ریزش بیش از اندازه جوهر روی قطعات دستگاه باعث نابودی آن می‌شود.
 • همچنین برای شارژ کارتریج جوهری بایستی قسمتی از آن سوراخ شود. همین موضوع باعث عملکرد نامطلوب کارتریج در آینده می‌شود

اما قبل از بررسی نحوه شارژ کارتریج کانن، بهتر است کمی با خود کارتریج و اجزای آن آشنا شوید.

اجزا تشکیل دهنده کارتریج لیزری کانن و طرز کار آن

اجزا تشکیل دهنده کارتریج لیزری کانن و طرز کار آن

ماده مصرفی پرینتر لیزری به صورت پودری فشرده است که درون کارتریج  قرار می‌گیرد. هر چقدر این پودر ریز‌تر و کوچک‌تر باشد، نشان دهنده کیفیت بالای آن است. کارتریج لیزری از بخش‌ها و اجزا‌های مختلفی تشکیل شده است که شامل:

تونر کارتریج کانن

در حقیقت تونر، پودری خاص با فشردگی بالا است. ترکیبات آن شامل پلی استر، رزین، پودر کربن و اکسید آهن است. تونر روی سطح درام پخش می‌شود. هر چقدر تونر جنس بهتری داشته باشد کیفیت چاپ را افرایش می‌دهد.

 مخزن تونر و مخزن ضایعات کارتریج کانن

در کارتریج‌های لیزری دو مخزن وجود دارد. یکی مخزن اصلی یا منبع تغذیه کننده پودر و دیگری مخزن پودر ضایعات یا سوخته است.

همزن

این قطعه داخل مخزن اصلی قرار دارد که باعث پخش شدن یکنواخت تونر در داخل مخزن می‌شود.

مگنت

میله‌ای استوانه‌ای شکل با خاصیت آهنربایی است که در مخزن اصلی تعبیه شده است. در هنگام چاپ، این میله تونر را به سمت خود می‌کشد و به سطح درام انتقال می‌دهد. زمانی که چاپ کمرنگ باشد و لکه‌های سیاه روی کاغذ بیفتد نشان دهنده خرابی این قطعه است.

 داکتر بلید

نقش داکتر بلید این است که تونر را بر روی سطح مگنت به طور یکسان نگه دارد. اگر این قطعه تنظیم نباشد، چاپ کمرنگ و یا پر رنگ شده و خطوط عمودی روی چاپ ظاهر می‌شود.

 بلید

این قطعه در مخزن ضایعات و زیر درام واقع شده است و نقش آن، تمیز کردن سطح درام هنگام چرخش است. اگر این قطعه کار خود را به درستی انجام ندهد، چاپ بصورت سیاه و کثیف شده یا خطوطی از بالا تا پایین صفحه ظاهر می‌شود.

درام

درام قطعه‌ای از آلومینیوم است. سطح آن را عناصری حساس به نور (مانند سلنیوم) پوشانده است. لایه‌ای برای محافظت از آن عنصر حساس روی درام کشیده شده است. این قطعه به شکل استوانه و به رنگ آبی فیروزه‌ای یا سبز است که در قسمت مخزن ضایعات قرار دارد. این قطعه تنها در کارتریج پرینتر لیزری وجود دارد و نقش انتقال تصاویر روی کاغذ را بر عهده دارد.

این میله‌ استوانه‌ای به دو حالت جدا و متصل به کارتریج هستند. درام‌های جدا از کارتریج، دوام بیشتری نسبت به درام‌های متصل به کارتریج دارند. درام‌های جدا از کارتریج بعد از سه الی چهار بار شارژ، تعویض می‌شوند و درام‌های متصل به کارتریج بعد از دو بار شارژ نیاز به تعویض دارند. اگر این قطعه خراب شود، چاپ کمرنگ می‌شود یا نقطه‌هایی به تعداد ۴ عدد، به فواصل منظم در برگه چاپ شده مشاهده می‌شود.

نکته بسیار مهم در مورد درام این است که بعد از اولین شارژ کارتریج اصلی و عوض شدن تونر باید درام نیز عوض شود. برای اینکه درام اورجینال با تونر جدید، به هیچ وجه سازگار نخواهد بود. درام نو قبل از استفاده، ظاهری براق و بدون خط و خش دارد اما بعد از استفاده، دیگر صاف نبوده و خط و خش‌های زیادی روی آن ظاهر می‌شود. این خط و خش‌ها تونر را به خود جذب کرده و باعث پدیدار شدن لکه‌های بزرگ سیاه رنگ روی برگه پرینت شده و کیفیت پرینت بسیار کم می‌شود.

شاتر درام پرینتر

درام قطعه‌ای بسیار حساس درکارتریج لیزری است. شاتر درام در هنگام خارج کردن کاتریج دستگاه از درام در مقابل ضربه محافظت کرده، همچنین وظیفه محفاظت از آن در مقابل نور را نیز دارد.

فوم رولر

قطعه‌ای استوانه‌ای شکل که در زیر درام قرار می‌گیرد و از جنس اسفنج است. فوم رولر در شارژ شدن اولیه سطح درام نقش دارد. در صورت خرابی، چاپ بطور کامل سیاه می‌شود.

چیپست

چیپست تراشه‌ای است که تعداد برگه پرینت شده و باقیمانده تونر را در کارتریج نمایش می‌دهد. لازم به توضیح است که وقتی کارتریج را شارژ می‌کنید، چیپست آن نیز باید تعویض گردد.

وایپربلید

این قطعه از اتصال یک قطعه فلزی به یک قطعه لاستیکی ساخته شده است. نقش وایپر بلید تمیز کردن  تونرهای باقی مانده روی درام است. این قطعه بسیار حساس است  و در صورت آسیب دیدن، کیفیت چاپ بسیار کم می‌شود.

قطعات دیگری از قبیل درپوش‌های سر مگنت – چرخ دنده – فنر و درب محافظ درام در کارتریج هستند که اهمیت کمتری در چاپ دارند. درصد خراب شدن آن‌ها بسیار کم است.

چگونگی شارژ کارتریج کانن

چگونگی شارژ کارتریج کانن

پرینتر کانن مجهز به یک تونر کارتریج است که در چاپ کردن اسناد یا تصاویر مورد استفاده قرار می‌گیرد. بعد از مدتی که از پرینتر استفاده شد باید کاتریج کانن تعویض یا شارژ شود. قیمت کارتریج بالاست و تعویض آن به صرفه نخواهد بود. پس با شارژ آن دیگر نیازی به خرید کارتریج جدید نیست.

وسایل لازم برای شارژ کارتریج کانن

برای انجام هر کاری نیاز به مهارت و تجربه در زمینه مورد نظر و ابزار خاص است. قبل از شارژ کارتریج کانن وسایل زیر را آماده کنید.

 • یک جوهر تونر با کیفیت
 • یک پیچ گوشتی چهار سو
 • یک کاغذ روزنامه یا برگه باطله
 • یک پارچه نرم و لطیف
 •  یک ابزار لبه تیز
 • دستکش
 • چیپست
 • فرچه

همانطور که اشاره کردیم چیپست باید در هنگام شارژ کارتریج کانن تعویض شود. در صورتی که این کار انجام نشود پرینتر با وجود تعویض تونر قادر به شناخت کارتریج نیست و پیام خطا install toner را نمایش خواهد داد. در مورد قطعه درام نیازی به تعویض آن با هر بار شارژ کارتریج کانن نیست. در هنگام شارژ، باید درام را با دقت بررسی کنید تا  خط و خشی نداشته باشد. در غیر این صورت باید تعویض شود.

مراحل شارژ کارتریج پرینتر کانن

 • ابتدا کارتریج کانن را از پرینتر لیزری خارج کنید.
 • پیچ پوشش کناری را باز کنید و پوشش ها را بردارید.
 • در مرحله بعد درام را از بخش سفید نگه داشته و بیرون بکشید.
 • در این مرحله باید چرخنده PCR را جدا کنید. برای این کار توسط یک ابزار لبه تیز، اندکی میله PCR را به سمت راست بکشید. سپس کمی به سمت بالا حرکت داده و به سمت چپ آن را در آورید.
 • مرحله بعدی جدا کردن بخش ضایعات و جوهر است که به کمک گیره‌هایی به هم وصل شده‌اند. بنابراین شما باید میخ‌هایی که در هر دو سمت کارتریج است را خارج کنید.
 • مرحله بعدی جدا کردن دو بخش اصلی کارتریج یعنی واحد ضایعات و دیگری بخش جوهر است.
 • سپس پیچ‌های بخش ضایعات را جدا کرده تا وایپر بلید جدا شود و با یک دستمال نرم بخش بلید را تمیز کنید و جوهر اضافی و مانده که در این بخش انباشته شده را خارج کنید.
 • تا این مرحله کاری که انجام شده این است که قسمت جوهر اضافی را باز کرده‌اید و تمیز کرده و بسته‌اید. از این مرحله به بعد مهمترین مرحله که شارژ کارتریج کانن است انجام می‌شود.
 • در این مرحله بخشی که جوهر در آن قرار دارد را برداشته و باز کرده‌اید. سپس پر از جوهر کنید و ببندید.
 • بعد از جدا کردن پوشش کناری, یک روکش پلاستیکی سفید قرار دارد. آن را بردارید.
 • وقتی روکش پلاستیکی سفید را برداشتید در این مرحله شما برای شارژ تونر آماده هستید. اکنون کارتریج را شارژ کرده و درپوش را ببندید.
 • در این مرحله باید قطعات رو دوباره سر جای خود قرار دهید. در این مرحله جوهر و ضایعات را به هم وصل کنید.
 • سپس میخ‌هایی که از طرفین برداشته بودید در جای خود قرار داده و چرخنده PCR را جاسازی کنید.
 • سپس درام را در جایگاه خود قرار داده و پوشش کناری را تنظیم کنید.
 • در پایان کارتریج را دوباره در جای خود قرار دهید.

نتیجه گیری

درست است که قیمت کارتریج به نسبت شارژ کارتریج کانن هزینه بالایی دارد، اما باید بدانید بعد از هر بار شارژ ظرفیت آن کم می‌شود و ممکن است کیفیت پرینت هم کم شود. البته کیفیت دستگاه به تونر مورد استفاده نیز بستگی دارد.

وقتی که پرینتر نیاز به شارژ و تعویض کارتریج داشته باشد، با دادن آلارم شما را از این موضوع آگاه می‌کند و باید زودتر برای تعویض و یا شارژ کارتریج اقدام کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

تماس بگیرید