آخرین مقالات

آیا کارتریج رو عوض کنم یا شارژ مجدد انجام دهم؟ ۵ نکته مهم که باید بدانید

آخرین مقالات

آیا کارتریج رو عوض کنم یا شارژ مجدد انجام دهم؟ ۵ نکته مهم که باید بدانید

همانطور که می‌دانید جوهر و تونر در پرینتر شما از مواد مصرفی و مهم آن محسوب می‌شوند. احتمالا تا به الان چیزی که برایتان اهمیت بیشتری داشت، انتخاب جوهر چاپگر و تونر مناسب بود. ولی جوهر و تونر پرینترها واقعیت‌های جالبی با خود دارند که غالبا کسی از آن‌ها مطلع نیست. در مقاله امروز می‌خواهیم مطالب و نکات مهمی‌در رابطه با جوهر و تونر کارتریج را مورد بحث قرار دهیم.

کارتریج چیست؟

کارتریج محفظه اصلی نگهداری و نیز تامین تونر یا جوهر در انواع دستگاه‌‌‌های کپی و چاپگر می‌باشد. به این ماده در چاپگرهای جوهر افشان، جوهر و در چاپگرهای لیزری پودر یا تونر می‌گویند. بهتر است بدانید که نحوه عملکرد و مواد درون انواع کارتریج تقریبا از هم متفاوت می‌باشد. در صورت عدم آشنایی با این تفاوت‌ها، آسیب‌های جدی به چاپگر و مخزن رنگ وارد خواهید کرد. در ادامه قصد داریم شما را با تفاوت کارتریج جوهری و لیزری و سپس نشانه‌های کارتریج خالی و نیز نحوه مراقبت از آن بیشتر آشنا کنیم.

تفاوت کارتریج پرینتر جوهرافشان با لیزری

کارتریج جوهرافشان:

 • درون کارتریج جوهرافشان مایع است و بر حسب جنس، به دو بخش دای و پیگمنت تقسیم می‌گردد.
 • بعد از چاپ شدن و تثبیت جوهر روی کاغذ به حرارت نیاز نیست و سند سریع خشک می‌شود.
 • پس از باز شدن پلمپ این نوع کارتریج، باید سریع مصرف گردد و اگر برای یک مدت طولانی (مثلا یک ماه) استفاده نشود، کارتریج خشک گشته و قابل بازیابی نمی‌باشد.
 • ظرفیت کارتریج جوهری در قیاس کارتریج لیزری ظرفیت کمتری دارد.
 • سرعت چاپ در چاپگر جوهری به خاطر ترکیب کارتریج مشکی با کیت سه رنگ اصلی پایین می‌باشد.
 • کارتریج جوهری غیر قابل شارژ نیست! اشتباه نکنید چون کارتریج جوهری هم مثل کارتریج لیزری شارژ می‌شود. ولی متخصصین این کار را توصیه نمی‌نمایند.

جهت شارژ کردن کارتریج جوهری، می بایست بدنه کارتریج با کمک سرنگ سوراخ شود و درون پرینتر قرار داده شود. این کار بسیار حساس است و در صورتی که توسط افراد آماتور انجام شود، گاهی منجر به نشت جوهر داخ چاپگر می‌گردد.

کارتریج‌‌های لیزری:

کارتریج‌‌های لیزری

 • مواد مصرفی کارتریج‌ لیزری پودری است و جنس ساختاری که خواهد داشت بر طبق کمپانی سازنده آن متفاوت می‌باشد.
 • در چاپگرهای لیزری، برای تثبیت پودر بر روی کاغذ نیاز به گرما و حرارت است.
 • طول عمر و ظرفیت کارتریج لیزری در مقایسه با کارتریج جوهری بیشتر است. کارتریج جوهری به نور آفتاب و مکان‌های گرم حساس می‌باشد.
 • سرعت چاپ پرینتر‌ لیزری بسیار بالااست.
 • کارتریج‌های لیزری از قابلیت شارژ برخوردارند.

پرینتر‌ لیزری بر اساس نوع کارتریج به پرینتر رنگی و تک رنگ تقسیم می‌گردد. چاپگرهای تک رنگ، فقط از کارتریج مشکی و چاپگرهای رنگی لیزری، از چهار رنگ اصلی استفاده می‌نمایند.

آیا کارتریج رو عوض کنم یا شارژ مجدد انجام دهم؟

در ابتدا باید متوجه شویم که جوهر یا تونر کارتریج خالی شده است؟ آیا کارتریج جوهر آسیب دیده است؟ اصلا بهترین زمان تعویض کارتریج چه وقتی می‌باشد؟

در ابتدا باید یادآور شویم که شارژ تونر کارتریج بهترین راه جهت استفاده مجدد می‌باشد. چنانچه اندازه مصرف روزانه شما از پرینتر زیاد است یا در طول روز مجبور هستید که حجم بالایی کاغذ را پرینت بگیرید  بهتر و اقتصادی‌تر است که به جای عوض نمودن کارتریج به استفاده از کارتریج‌های قابل شارژ فکر کنید. ب این اقدام، هزینه‌های چاپی شما کم شده و همچنین برای حفظ محیط زیست تلاش کرده‌اید.

چاپگرها با هر مدل و برند، برای چاپ متن و تصویر به جوهر یا تونر نیاز دارند. با توجه به مصرفی بودن جوهر و تونر، طی مدت زمانی که استفاده می‌شوند و با توجه به حجم کاری شما تمام خواهند شد. زمانی که کارتریج پرینتر تمام گردد و شما متوجه این موضوع نشوید، می‌تواند خسارت و آسیب جدی به دستگاه‌تان وارد کند. غالبا زمانی که هشدار خالی بودن کارتریج به شما نشان داده می‌شود، کارتریج هنوز خالی نشده و نیمه پر است و این پیام فقط یک هشدار اولیه می‌باشد.

ولی بیشتر کاربران با دریافت این پیام، به اشتباه و یا محض احتیاط کارتریج پرینتر را تعویض و یا مجدد شارژ می‌نمایند. کارتریج تمام چاپگرهای لیزری بعد از مدتی استفاده تمام می‌گردند و بهترین و مقرون به صرفه‌ترین کار شارژ مجدد آن است. در صورتی که از خالی بودن کارتریج دستگاه مطمئن نبودید می‌توانید با کارشناسان تراشه نگار تماس بگیرید و از راهنمایی‌هایی که به شما ارائه می‌گردد بهره‌مند شوید.

چه موقع باید درام کارتریج را تعویض کنم؟

چه موقع باید درام کارتریج را تعویض کنم؟

برخی نشانه‌ها زمان تعویض درام کاتریج دستگاه را به شما  گوشزد خواهد کرد. درام به شکل میله استوانه‌‌ای است و انتقال تصاویر به روی کاغذ جز وظایف آن است.درام کارتریج، تصاویر را از راه پودر رنگ یا جوهر چاپ می‌نماید. به دلیل نقش مهم این قطعه در چاپ و کپی، به صورت دوره ای نیاز به سرویس و یا تعویض دارد. جهت دانستن زمان تعویض آن، لازم به باز کردن و بازدیدش نیست. کافیست به عملکرد دستگاه و نوع چاپ آن دقت نمایید و به این موضوع پی ببرید.

تار بودن چاپ

اگر صفحات پرینت شده تار و غیر واضح است، احتمالا نشان دهنده خالی شدن تونر و یا آسیب دیدن درام دستگاه است. جهت اطمینان کارتریج تونر را چک کرده و ملاحظه کنید که در چه سطحی می‌باشد. چنانچه سطح تونر مناسب است بنابراین زمان تعویض درام کارتریج دستگاه شما فرا رسیده است. بهتر است قبل از تعویض، درام کارتریج را تمیز نمایید ممکن است با این کار مشکل برطرف گردد.

وجود لکه سیاه در چاپ

لکه سیاه در چاپ می‌تواند ناشی از مشکلات مختلفی باشد. ولی اصلی‌ترین دلیل، آسیب دیدن یا خراشیده شدن سطح درام می‌باشد. که در این حالت نمی‌تواند به درستی تونر را بر روی کاغذ منتقل نماید. در حالتی که با تمیز و پاک کردن درام، مشکل حل نشد زمان تعویض درام کارتریج رسیده است.

بی کیفیت بودن چاپ

واقعیت تا حدی تلخ این است که بی کیفیتی چاپ و وضوح نامناسب، اکثرا با تعویض کردن درام کارتریج مرتبط است. چاپ بی کیفیت با لک داشتن متفاوت است و بیشتر به معنی محو شدن متن و تصاویر بر روی کاغذ اشاره دارد. به این نکته توجه نمایید که گاهی خالی شدن تونر می‌تواند باعث ایجاد این مشکل گردد.

بنابراین در گام اول، سطح تونر کارتریج را چک نمایید. اگر دستگاه شما، متن‎ و تصاویر را با کیفیت ضعیف چاپ می‎ نماید، احتمال این که درام آسیب دیده وجود دارد. دقت نمایید که کیفیت چاپ پایین، با چاپ‎ تار یا لکه سیاه فرق دارد و نباید با مشکل خالی بودن کارتریج جوهر و تونر اشتباه گرفته ‎شود. در اولین قدم اندازه پودر تونر را چک کرده سپس درام دستگاه را کمی‌تمیز نمایید.

راه‌های جلوگیری از خشک شدن کارتریج جوهرافشان

 • اگر برای مدت زمانی از چاپگر استفاده ندارید، کارتریج را خارج نمایید.
 • بعضی از کارتریج‌های جوهرافشان یک درپوش دارند که قبل از نصب برداشته می‌شود. اگر می‌خواهید کارتریج را بیرون از چاپگر نگهداری کنید، حتما درپوش را سر جای قبلی بگذارید.
 • بهترین فضا جهت نگهداری کارتریج، داخل یک کیسه پلاستیکی و یا ظروف در بسته بدون هوا می‌باشد.
 • جهت حفظ رطوبت محیط، داخل کیسه و کنار کارتریج یک دستمال نم‌دار بگذارید.
 • کارتریج را در جای خنک حفظ نمایید.

 

5 نکته مهم که باید بدانید

در این قسمت از مطلب قصد داریم نکات مهمی ‌را که باید در هنگام خرید کارتریج نو بدانید، برایتان بازگو کنیم:

1-     به طور کلی در پرینترها، جوهر سیاه رنگ اقتصادی‌تر از جوهر رنگی است. این مورد را حتما به خاطر بسپارید و قبل از خرید وسایل مصرفی نو، باید آن‌ها را به درستی بررسی کنید. چون ممکن است چاپگر شما سیاه و سفید باشد.

2-      اگر به حفاظت از محیط زیست احترام می‌گذارید پیشنهاد می‌کنیم که کاتریج جوهر قابل بازیافت خریداری نمایید.

3-      نکته مهم دیگر در زمان خرید جوهر، بررسی سازگاری آن با پرینترتان است. به دلیل این که کاتریج‌ها بر طبق مدل چاپگر و کارخانه سازنده طراحی می‌گردند. پس قبل از خرید به مدل و مارک کارخانه سازنده چاپگرتان را با اطلاعات قید شده بر روی جلد کاتریج تطبیق بدهید.

4-     برخی از جوهر‌ها در بازار خیلی گران هستند، طوری که که قیمت خرید کاتریج چاپگرتان با خرید مدل جدید چاپگر با جوهر، اختلاف زیادی ندارد. بنابراین به صرفه‌ترین تعویض پرینتر است.

5-     در راستای کسب رضایت مشتری، اغلب جوهرها ضمانت نامه کارخانه سازنده را دارا می‌باشند. تنها راه نگهداری از ضمانت نامه حفظ برگه اصلی خرید، اطلاعات ضمانت نامه و بسته کاتریج می‌باشد .زمانی که جوهر با کیفیت ایده‌آلش کار نکرد اغلب کارخانه‌ها موظف به تعویض یا عودت کل مبلغ به شما می‌باشند.

 

نکته: مشتریان عزیز دقت نمایید و کارتریج را از نمایندگی اصل و یا از فروشگاه‌های معتبر خریداری نمایند. کارتریج غیر استاندارد قطعاتی مانند: برد پاور، فیوزینگ، چرخ دنده، لیزر، فن، پیکاپ و رول پرینتر را دچار مشکل می‌کند و غالبا چاپی بدون کیفیت با تعداد محدود به شما تحویل می‌دهد.

 

9 نکته برای مراقبت از کارتریج و پرینتر

این روزها با افزایش استفاده افراد از چاپگر در ادارات، شرکت‌ها و حتی مصارف خانگی، نکات و حساسیت‌هایی در جهت حفظ آنها وجود دارد که با انجام آن می‌توانید به کمتر آسیب دیدن این دستگاه‌ها کمک ‌کنید.

حال نکاتی را در جهت نگهداری بهتر از کارتریج‌ها در اختیارتان قرار خواهیم داد:

 • حمل و نگهداری کارتریج به صورت افقی
 • استفاده از مواد مصرفی و کاغذ چاپ مناسب و با کیفیت
 • قرار ندادن چاپگر در محیط گرد و غباری و در معرض آفتاب، نور شدید و گرما (دمای مناسب بین ۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد)
 • جدا کردن پریز برق پرینتر با پرینترها و یا با کامپیوتر و مانیتور دیگر
 • خاموش نکردن و باز نکردن درب دستگاه هنگام پرینت گرفتن. زیرا هر دو وضعیت منجر به گیر کردن کاغذ می‌گردند.‎
 • پرینت کاغذهای منگنه‏ دار یا چسبنده ممنوع
 • تنظیم پهنای سینی دستگاه و مماس شدن با لبه کاغذ
 • انتخاب نوع کاغذ در درایور در زمان استفاده از کاغذ سنگین (تا چاپگر وزن کاغذ را جهت تنظیم سرعت حرکت بداند در غیر این صورت رنگ چاپ شده کاملا به کاغذ نمی‌چسبد و کنده می‌شود).
 • استفاده طولانی مدت و بی‏وقفه از پرینتر ممنوع (بیش از ۸ ساعت).

هشدار: تصور این که با استفاده کم از چاپگر، می‌توان زمان شارژ کارتریج را به تعویق انداخت کاملا اشتباه است! استفاده کم یا عدم استفاده از پرینترهای رنگی برای مدت زمان طولانی، باعث خشک شدن جوهر آنها شده که با این اتفاق حتی با شارژ نمودن کارتریج هم دیگر بی فایده است.

 

اگر امکان آوردن کارتریج خود را به این مرکز ندارید کافیست از خدمات ویژه شارژ کارتریج در محل استفاده نمایید. شما می‌توانید در همان روز درخواست، از خدمات شارژ کارتریج بهره‌مند شوید.

تراشه نگار مرکز تخصصی و حرفه‌ای تعمیر و شارژ کارتریج و پرینتر در انواع مدل می‌باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و یا جهت دریافت راهنمایی در این زمینه که آیا کارتریج رو عوض کنم یا شارژ مجدد انجام دهم، با کادر متخصص و مجرب ما در تماس باشید.

شماره‌های تماس کارشناسان فروش تراشه نگار جهت دریافت مشاوره:

021-88833652

021-88811990

ایمیل :

tarasheneghar@mihanmail.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

تماس بگیرید