آخرین مقالات

تعمیرات و عیب یابی پرینترها

آخرین مقالات

کدام  مدل چاپگر را باید خریداری کنید؟

اگر برای خرید چاپگر به بازار بروید، ممکن است  از تنوع چاپگرها تعجب کنید. انتخاب چاپگر مناسب برای شما ساده است. آیا بیشتر عکس ها را چاپ می کنید و نیاز به یک چاپگر با کیفیت بالا دارید؟ پس به  یک چاپگر جوهر افشان نیاز خواهید داشت، که از سایر مدل ها کندتر چاپ می کند، اما عکس ها را با کیفیت بالا چاپ می کند.

اگر شما حجم بالایی را  چاپ می کنید و عکس ها را چاپ نمی کنید، یک چاپگر LED یا لیزر می خواهید. چاپگرهای LED و لیزری، جوهر را مانند جوهر افشان استفاده نمی کنند بلکه از تونر استفاده می کنند که به کاربران اجازه می دهد تا سریعا اسناد را  با کیفیت بالا را چاپ کنند. چیز دیگری که باید در نظر بگیرید این است که آیا شما علاوه بر چاپ نیاز به اسکن و فکس اسناد دارید. در  این صورت ، یک پرینتر All-In-One خریداری کنید.

شما نیاز به چاپگری دارید که درمحدوده ی بودجه شما باشد .

قیمت چاپگر ها می تواند از 300هزار تا 60میلیون تومان متغیر باشد، شما مجبور نیستید میلیون ها تومان برای پرینت با کیفیت عالی صرف کنید. فقط باید در نظرداشته باشید که بعد از خریداری چاپگر نیز باید برای آن هزینه کنید. زیرا شما باید جوهر جایگزین را خریداری کنید. بسیاری از شرکت ها چاپگرهای خود را با قیمت پایین عرضه می کنند، اما کارتریج تونر(toner cartridges)  جایگزین خود را با قیمت بسیار بالا می فروشند.

به عنوان مثال، Monochrome Brother  پرینتر لیزری HL-L2320D  را 1250000 تومان می فروشد. اما اگر  نیاز به جایگزینی تونر و درام داشته باشید، باید 75000 و 45000 تومان برای آن بپردازید.

یکی از گزینه ها این است که چاپگر ارزان تر مانند چاپگر Brother Monochrome را خریداری کنید و سپس کارتریج تونر با نام تجاری Ink Toner Store را خریداری کنید که بسیار ارزان تر است. با این روش تونری  که 750000 دلار فروخته می شود را  تنها با 180000تومان خریداری می کنید! یکی دیگر از گزینه ها این است که یک چاپگر گرانتر مانند چاپگر  Inkjet را خریداری کنید. پرینتر Inkjet MFC-J6520DW  300000تومان فروخته می شود، اما جوهر آن بسیار ارزانتر و 230000 تومان است.

عیب یابی

چاپگر ها مدلها  و نامهای  تجاری متفاوتی  دارند. مهم است که به درستیتشخیص دهید چه نوع پرینتر را  مورد استفاده قرار می دهید. تمام چاپگرها می توانند مشکلات مشابهی داشته باشند، اما چاپگرهای مختلف، راه حل های مختلفی دارند. به عنوان مثال، گیر کردن کاغذ یک مشکل رایج است که در  تمام چاپگرها اتفاق می افتد. اما چگونگی رفع این مشکل به چاپگر بستگی دارد.

کامپیوتر شما خطای تونر کم است (low toner error) را می دهد، اما شما تونر را  تازه جایگزین کردید.

پیام های خطای چاپگر همیشه قابل اعتماد نیستند. ممکن است شما  تونر قدیمی را با تونری با نام تجاری جدید تعویض کنید و چاپگر همچنان اصرار دارد که به یک کارتریج جدید جوهر نیاز دارد. مگر  اینکه کارتریج به نحوی آسیب دیده یا شکسته شده باشد، ریست چاپگر باید این مشکل را به راحتی حل کند.

ریست شامل چند مرحله است که به معمولا بسیار آسان است. کافیست  در کامپیوتر خود دستورالعمل تنظیم مجدد برای مدل چاپگر خاص خود جستجو کنید. بسته به نوع چاپگری که استفاده می کنید، ممکن است یک راهنمای تصویری نیز وجود داشته باشد که چگونگی ریست را نشان می دهد . اگر هنوز در مورد چگونگی ریست  چاپگر خود مشکل دارید، می توانید با تراشه نگار تماس بگیرید و ما خوشحال خواهیم شد که به شما کمک کنیم.

کسی به من گفت درام یا تونر جایگزین کن، اما زمانی که من پرینتر را خریدم مجبور نبودم؟

معمولا هنگامی که یک چاپگر را خریداری می کنید، همراه آن  تونر و درام در داخل آن (در صورت استفاده از آنها) موجود است. بنابراین نه، مجبور نیستید که هنگام خرید چاپگر آنها را خریداری کنید. با این حال، این کارتریج ها معمولا برای همیشه کار نمی کنند و شما باید آنها را در آینده جایگزین کنید. تونر و درام دو قسمت جداگانه هستند که بعد از خرید باید مونتاژ شوند. با این حال نگران نباشید، ، قرار دادن آنها با هم بسیار ساده است. هنگامی که پوشش روی تونر برداشته می شود، به سادگی آن را به در درام می اندازید و سپس تمام بسته را  داخل چاپگر قرار دهید.

 درام یا تونر جایگزین

چاپگر من چاپ بسیار کند است

اگر پرینتر شما بیش از حد آهسته چاپ کند؛ می تواند به دلایل مختلفی باشد. این بستگی به مدل چاپگر شما تیز دارد، زیرا بعضی از چاپگرها با سرعت بسیار بیشتری چاپ می کنند تا چاپ های با کیفیت بالا پرینت کنند. مدل های دیگر چاپگر بسیار سریعتر چاپ می شوند اما کیفیت آن کم است. ممکن است لازم باشد کیفیت چاپ را در تنظیمات چاپگر تغییر دهید.

اگر میخواهید اسناد روزمره را چاپ کنید، باید کیفیت چاپ را روی تنظیم سریع تنظیم کنید. به چاپ و تنظیمات(Print and Properties) بروید وگزینه  کیفیت کار چاپ(quality of the print job) رابیابید  و آن را تغییر دهید. اگر نمی توانید برای چاپگر خود این تنظیمات را  تغییر دهید، می توانید دستورالعمل های مربوط به مدل چاپگر خاص خود را جستجو کنید.

گیر کردن کاغذ در چاپگر!

اگر در پرینتر شما یک کاغذ مچاله شده باشد، نمیتوانید پرینت کنید. مچاله شدن کاغذ می تواند دلایل بسیاری از جمله:

  • کاغذ اشتباه بارگذاری شده است
  • غلطک های کاغذی آسیب دیده اند
  • کاغذ مصرفی، کثیف و یا مرطوب است
  • محفظه کاغذ با بیش از یک نوع کاغذ بارگذاری می شود
  • یک شی مانع مسیر کاغذ است
  • کاغذ در هنگام چاپ به محفظه کاغذ اضافه می شود

اولین کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال دستورالعمل مربوط به مدل چاپگر خاص خود در مورد چگونگی رسیدگی به مچاله شدن کاغذ باشید.معمولا، کار آسانی است. شما باید چاپگر خود را باز کنید، .اگر نمیخواهید به چاپگر آسیب بزنید تونر و درام را بیرون بیاورید و کاغذ را به آرامی بکشید. گاهی اوقات گیر کاغذ تنها با یک قطعه کوچک از کاغذ ایجاد می شود که ممکن است دسترسی به آن سخت باشد. با یک جفت موچین  بلند  می توان آن را بیرون بکشید. اگر هنوز مشکل دارید، با یک متخصص چاپگر تماس بگیرید. شما می توانید با تراشه نگار تماس بگیرید تا بهترین کمکی را که می توانیم در اختیار شما بگذاریم.

چاپگر من چاپ می کند، اما صفحات رگه ای، غیر واضح و یا محو شده اند

کیفیت کار یک چاپگر فقط به خود چاپگر بستگی ندارد بلکه کارتریج جوهرافشان یا تونر و درام(در صورت وجود) از موارد موثرند. نوع کاغذ نیز بر کیفیت چاپ تأثیر می گذارد، بنابراین مطمئن شوید که کاغذ مناسبی را با توجه به چاپی که انجام می دهید ، انتخاب کنید. اگر کاغذ مناسب است، ممکن است  مشکل از تونر باشد. ابتدا تونر را بیرون آورید و به آرامی آن را از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید. تونر را تکان ندهید و مراقب باشید که رول تونر را لمس نکنید زیرا می تواند اثر انگشت را روی تونر بگذارد. اگر شما زیاد چاپ نمی کنید، گاهی اوقات تونر ته نشین می شود و باید فعال شود. اگر پرینتر شما به جای تونر از جوهر استفاده می کند، ممکن است جوهر خشک شده باشد و باید جایگزین شود.

هر بار که چیزی را چاپ می کند یک صفحه خالی کاغذ بعد از آن خارج می شود

دلیل اینکه یک ورق اضافی کاغذ چاپ می شود به دلیل تنظیمات چاپ است. این تنظیم به طور معمول در دفاتر استفاده می شود که حجم چاپ بالا است و چاپ چندین کاربر وجود دارد. ورق اضافی کاغذ را برای جدا کردن کارهای چاپی چاپ می کند، اما اگر فقط شما از چاپگر استفاده می کنید می تواند  واقعا آزار دهنده باشد . خوشبختانه، حل این مشکل  آسان است! به  تنظیمات چاپگر و دستگاه در کامپیوتر خود بروید، روی چاپگر خود کلیک کنید و سپس بر روی تنظیمات چاپگر کلیک کنید. می توانید صفحات جداساز (separator pages) را حذف کنید.

کامپیوتر من چاپ را به چاپگر اشتباه ارسال می کند.

 

اگر بیش از یک چاپگر دارید، یکی از اشتباهاتی که ممکن است رخ دهد؛ پرینتر اشتباهی، پرینت کند. این یک اتفاق تصادفی است، اما به راحتی درست می شود. شما می خواهید به پوشه دستگاه و چاپگر خود بروید و روی چاپگری  که می خواهید کلیک کنید. شما گزینه ای برای چاپگر پیش فرض خود خواهید داشت. بسته به کامپیوتر شما این مراحل ممکن است متفاوت باشد، اما معمولا یکسان هستند.

عیب یابی مسائل مربوط به سخت افزار

رفع برخی از ایرادات بسیار ساده  هستند. اطمینان حاصل کنید که پرینتر وصل شده است، روشن و آماده چاپ باشد. اگر چراغ خطای چشمک زدن است، راهنمای کتابچه راهنمای کاربر یا آنلاین را چک کنید تا ببینید چه خطایی به این معناست. گزینه دیگر این است که سعی کنید یک صفحه تست داخلی را چاپ کنید. اگر صفحه تست داخلی چاپ نشود، سعی کنید چاپگر را خاموش و روشن کنید، تونر کارتریج  را در بیاورید و دوباره آن را وصل کنید، و سپس یکبار دیگر صفحه تست را چاپ کنید.

مشکلات اتصال چاپگر

اگر صفحه تست  را امتحان کرده اید و خوب پرینت شده است، اما همچنان مشکل  دارید می تواند مشکل از اتصال  باشد. چاپگرها می توانند به صورت لوکال یا از طریق یک شبکه متصل شوند. چاپگرهای لوکال معمولا توسط یک USB متصل می شوند در حالیکه چاپگرها از یک کابل پارالل (parallel cable) استفاده می کنند. اگر از USB استفاده می کنید، مطمئن شوید که کابل USB به چاپگر و کامپیوتر متصل است. اگرکابل USB دیگری  دارید سعی کنید کابل USB را تغییر دهید یا از پورت USB دیگر استفاده کنید. اگر اتصال هنوز کار نمی کند، درایو USB یا چاپگر ممکن است خراب است. خرابی USB مشکل نرم افزاری است.

کابل های پارالل کمتر مورد استفاده قرار می گیرند، اما اگر از آن استفاده می کنید، اطمینان حاصل کنید که کابل ها به طور محکم به چاپگر و کامپیوتر وصل شده اند. بر خلاف USB، کابل پارالل گاهی کار می کند و گاهی کار نمی کند.

 

عیب یابی چاپگرهایی که بخشی از یک شبکه هستند دشوار است.

اگر تجربه چاپ پرینتر یا کامپیوتر نداشته باشید، بهتر است از متخصصین تراشه نگار برای کمک تماس بگیرید. اگر چندین کامپیوتر / چاپگر مشکل دارند، اطمینان حاصل کنید که اتصال به درستی نصب شده است. ممکن است مشکل  از روتر / سوئیچ، آدرس IP اشتباه یا تنظیمات نادرست باشد. برای هریک از این موارد، با متخصصین آی تی تراشه نگار تماس بگیرید.

اگر فقط یک کامپیوتر مشکل دارد، ممکن است چاپگر با کامپیوتر اشتباهی متصل شده اند. شما می توانید سعی کنید آن را دوباره تنظیم کنید، اما اگر این کار نمی کند، مسئله ممکن است پیچیده تر باشد. باز هم متخصصین آی تی تراشه نگار می تواند به شما کمک کنند!

مشکلات عیب یابی نرم افزار

ایرادات نرم افزاری معمولا سختترین مشکلات هستند. اگر سعی دارید قبل از درخواست کمک، مشکل را حل کنید ، اولین چیزی که باید از آن اطمینان حاصل کنید این است که درایورها نصب شده، درست هستند. اگر درایور به درستی نصب شده اند، سعی کنید درایور printer را حذف کنید، آن را جدا کنید و سپس آن را مجددا نصب کنید. اگر هنوز مشکلی دارید، با متخصصین آی تی تراشه نگار تماس بگیرید تا به طور دقیق به شما  کمک کند.

اصول اولیه را بررسی کنید

اگر متوجه شدید که پرینتر شما مشکل دارد و هیچ یک از راه حل های ذکر شده در بالا برای مشکل شما قابل اجرا نیست، اصول اولیه را بررسی کنید. اطمینان حاصل کنید که چاپگر دارای برق، متصل و روشن است. دو بار چک کنید که کاغذ در سینی کاغذ وجود دارد و آن را به درستی قرار داده است. گاهی اوقات شما می توانید کاغذ را قرار داده ، آن را بیرون بیاورید و سپس به عقب بر گردانید تا مشکل را حل کنید. اگر خوش شانس باشید، مشکل فقط با بررسی ابتدایی به راحتی حل  خواهد شد.

اجرای Print Doctor

گاهی اوقات چاپگر خطایی را ارائه می دهد و هیچ توضیحی برای آنچه که به معنای آن است، وجود ندارد. اکثر چاپگرها یک “Doctor” دارند که برنامه ای است که می توانید برای مشکلات اجرا کنید و مشکلات تشخیص داده می شود. به عنوان مثال، HP دارای یک برنامه به نام Print and Scan Doctor است که می تواند در هر کامپیوتری که از ویندوز استفاده می شود استفاده شود. متاسفانه، برای Mac OS X این برنامه کار نمی کند.

50.4 Error

50.4 Error

بسته به نوع چاپگر شما، شما ممکن است خطای 50.4 را ببینید. پرینترهای لیزری بخشی  بنام fuser  دارند  که همان چیزی است که تونر را به کاغذ متصل می کند. درست مثل واحد درام و کارتریج تونر، fuser در نهایت باید در طول عمر چاپگر جایگزین شود. مثلا در HP، یک fuser حدود 100000  عمر می کند بنابراین اگر تعداد چاپ شما زیاد نیست، معمولا  نیازی به جایگزین کردن fuser نیستید. به خاطر داشته باشید اگر چاپگر مشکل دارد مثلا مچاله شدن کاغذ fuser عمر کمتری  خواهد داشت، کیفیت fuser نیز رای طول عمر آن  مهم است.

پیغام خطا اسپولر (Spooler)

“اسپولر” نرم افزاری است که پرینت را روی حافظه یا هارد دیسک کامپیوتر ذخیره می کند. به طور معمول این ذخیره سازی فقط موقتی است هنگامی که چاپ انجام می شود، پرینت دیگر بر روی کامپیوتر ذخیره نمی شود. با این حال، اگر مدت زمان زیادی برای برای چاپ چیزی منتظر مانده اید، ممکن است مشکلی با spooler وجود داشته باشد. ساده ترین راه برای بازنشانی (reset) اسپولر  بوسیله ری استارت کامپیوتر و نرم افزار اسپولر است.

فقط نصف صفحه چاپ میشود

اگر تنها نیمی از صفحه چاپ می شود، بسیاری از چیزها ممکن است اشتباه باشد. از چاپگر خارج شوید، کامپیوتر را خاموش کنید و هر دو دستگاه را مجددا راه اندازی کنید. هنگامی که همه چیز دو دوباره اجرا شود، یک صفحه تست را اجرا کنید. اگر صفحه تست خود را به طور معمول چاپ نکند، چراغ خطای اضافی در چاپگر ممکن است وجود داشته باشد. شما می توانید در وب معنی چراغ ها را  جست و جو کنید. مشکل می تواند مربوط به چاپگر یا تونر یا درام باشد. پیام خطا باید مسئله را توضیح دهد، اما اگر این طور نیست، می توانید پیام خطا را آنلاین برای توضیح  بیشتر جستجو کنید.

عکسهای شطرنجی (Pixelated)

اگر چاپ عکس یکی از دلایل اصلی شما برای استفاده از چاپگر است، هیچ چیز بدتر از تصاویر تار یا شطرنجی نیست. هرچند چاپ کردن عکس ها می تواند سخت باشد، چون نحوه ای که  بر روی صفحه نمایش ظاهر می شود با حالت پس از چاپ متفاوت است . دلیل آن وضوح (resolution) است. وضوح یک عکس چاپ شده بسیار بالاتر از رزولوشن صفحه کامپیوتر است. مهم است که توجه داشته باشید که عکس هایی که در حال حاضر تار شده اند یا وضوح درست  ندارند  خوب چاپ نمی شوند. همچنین  مهم است که مطمئن شوید قادر به چاپ عکس های با کیفیت است، اگر عکس ها خودشان تار هستند، هیچ راهی برای واضح شدن آن از طریق چاپگر وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لورم ایپسوم یا طرح‌ نما به متنی آزمایشی و بی‌معنی در صنعت چاپ، صفحه‌آرایی و طراحی گرافیک گفته می‌شود.

تماس بگیرید